XenForo Nedir?

XenForo Nedir?

XenForoZend Framework kullanılarak PHP programlama dili ile yazılmıştır. Ticari bir forum yazılımıdır. Yazılım eski vBulletingeliştiricileri Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından geliştirilmiştir. XenForo’nun ilk kullanıma sürülen açık beta sürümü Ekim 2010’da çıkmıştır. XenForo 1.0.0 Stabil sürümü, 8 Mart 2011‘de piyasaya sürüldü. XenForo kendi içerisinde arama motorları optimizasyonlarını barındırır ve bu özelliği diğer forum yazılımlarından öne geçmesine olanak sağlar.

XenForo’nun Başlıca Özellikleri Nelerdir? (Bu özellikler XenForo sitesinin ana sayfasından alınmıştır.)

 • Sosyalleşme: 
  Kullanıcılarınızın kupa kazanmalarına izin vererek geri dönüş sağlayın. Kişisel bir “beğenme” sistemi, kullanıcılara katıkılarından dolayı kullanıcılar tarafından birbirlerine verilen ödüldür. Facebook ve bir çok platform ile entegrasyon bulunmaktadır. Kolay kayıt ve paylaşım olanağı sağlar.
 • Etkinlik Akışı:
  Kullanıcıların, mesajların ötesinde, forumunuzdaki son gelişmeleri kolayca görmelerine izin verin. Üyeler, kendi kişisel haber bültenlerini görmek istedikleri içeriği göstermek için birbirlerini takip edebilirler.
 • Bildirimler:
  Kullanıcıların kendileri için geçerli olan güncellemelerle güncel kalmasını kolaylaştırın. Her olay için forumunuz da kullanıcılara özel bildirim gönderin.
 • Kolay Şekillendirme:
  Görünümünüzü ihtiyaçlarınıza göre kolayca değiştirmek için XenForo’nun basit renk değiştiricisini kullanabilirsiniz. Kapsamlı bir stil özellik düzenleyicisi aracılığıyla daha fazla değişiklik yapabilir veya favori editörünüzde HTML ve CSS’yi düzenleyebilirsiniz. Kod değişikliği gerekli değil!
 • Harika Eklentiler:
  XenForo, bugüne kadarki en geniş kapsamlı ve esnek bir topluluk yazılımıdır. Kaynak yöneticisinde bulunan çok sayıda eklentiye göz atın ya da XenForo framework ile kendi eklentilerinizi yazarken yardım alın.
 • Yerleşik SEO:
  XenForo ile arama motoru optimizasyon ihtiyaçlarınız için daha fazla ödeme yapmaya gerek yoktur. İnsan tarafından okunabilir URL’ler, gömülü mikro verilerle semantik HTML ve daha birçok SEO özelliği sistemin tam merkezinde bulunur.

XenForo Lisansı Nasıl Satın Alınır?
XenForo lisansını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. XenForo lisansı’nın ilk alım fiyatı $140‘dır. Lisans geçerlilik süresi 1 yıldır. Yıllık lisans yenileme fiyatı ise $40‘dır. Lisansın yanında copyright kaldırma gibi işlemler içinde ek ücretler ödenmelidir. Bunlara ek olarak XenForo geliştiricilerinin çıkardığı ek modülleride ücret karışılığı alabilirsiniz.

XenForo Kurulumu Nasıl Yapılır?
XenForo yazılımını kurmak diğer forum yazılımlarına nazaran çok basittir. Lisans işlemlerini tamamladıktan sonra sitenin indirme bölümünden istediğiniz xenforo sürmünü indirip FTP’den websitenizin klasörüne atmanız yeterlidir. Daha sonra sitenize girip otomatik olarak kurulum işlemlerine başlayabilirsiniz. İşlemler sırasında tek istenilecek olan MySQL bilgilerinizdir. Bunların ayarlamalarını yaptıktan sonra mis gibi bir xenforo forumunuz elinizin altında olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir